Lotyšsko 2019

LogosBeneficairesErasmus+RIGHT_CS

Zabraňme tepelným ztrátám: Okna

Číslo projektu: 2018-1-CZ01-KA116-047354

Termín: 24. 3. – 5. 4. 2019

Partnerská organizace: Biedriba Eurofortis, Riga, Lotyšsko

Účastníci: Jan Kyselák, Hana Lorencová, Vojtěch Mezlík, David Půček, Veronika Řezáčová, Jan Vondráček     

Doprovodná osoba: Mgr. Dana Michálková

Program stáže:

V souladu s principy ECVET naplňovány jednotky výsledků učení Montáž výplně stavebního otvoru a Termodiagnostika budov, tepelné mosty.

Pracovní program byl realizován na stavební škole Rigas celtniecibas tehnikums pod vedením učitelů odborných předmětů: Matiss Kempe, Linda Krage, Marija Brodele, Māra Bogustova.

Součástí výcviku byly také odborné exkurze: stavební veletrh v Rize, výrobna plastových oken v Marupe, výrobna plastových, dřevěných a hliníkových oken v Tukums, přednáška k moderním materiálům při osazování oken v Association of civil engineers (hospodářská komora), výstava „Together and Apart“ (výstavba domů v Lotyšsku), přednáška italského architekta k obnově historických částí měst po ničivých kalamitách organizovaná na fakultě architektury při RTU (Rižská vysoká škola), prohlídka zázemí fakulty architektury a pozemního stavitelství, setkání se soukromou architektkou Annou Rake.

Volnočasový program byl sestavený se zřetelem na stavebnictví a architekturu: návštěva muzea secese, skanzenu, centra historických dřevostaveb, muzea okupace, hradu Turaida, přímořského města Jurmala a typického domu z přelomu 19. a 20. století, budovy Akademie věd (příklad tzv. stalinského baroka).

Stážistům se dostalo velké cti: byli přijati na českém velvyslanectví v Rize, strávili hodinu a půl v příjemné diskuzi s panem velvyslancem Miroslavem Koskem.

Ze závěrečných zpráv účastníků (neopravováno):

Nejdůležitější zkušeností byla pro mě určitě zkouška blower door testu a zkouška montáže okna. Nikdy dřív jsem totiž s blower door testem nepracoval a znal jsem ho jen teoreticky. Ale na této stáži jsem si to mohl konečně vyzkoušet. Díky tomu jsem získal nové dovednosti ohledně jeho nastavení a práce s ním. Ještě důležitější zkušeností než byl blower door test byla montáž okna. Jelikož jsme použili plastové okno z výrobny, kterou jsme i navštívili, tak jsme mohli vidět celý proces od výroby až po montáž.  Získal jsem nové znalosti o tom, jak správně okno připravit na osazení, jak ho osadit i připevnit. Každý krok musel být 100% dokonalý, jinak by se okno mohlo za pár let poškodit. I malý nedostatek u přilepení pásek kolem okna může mít v budoucnu veliké následky, proto jsme si všechny pásky vyzkoušeli, abychom už dopředu věděli jakou použít.

Během stáže jsem získal mnoho nových informací a praktických rad, které v životě mnohokrát použiji. Zdokonalil jsem se v používání termokamery. Naučil se okno správně navrhnout a namontovat. Naučil jsem se najít tepelné mosty pomocí termokamey. Sám jsem se přesvědčil, že hlavní je u práce přemýšlet, neboli jak říkají místní: „Think, before you start working.“

Měla jsem možnost pracovat na střední a vyšší odborné škole stavební, kde jsem s místními studenty počítala prostup tepla různými konstrukcemi. Bylo třeba nejdříve navrhnout skladbu konstrukce a poté zvolit vhodné materiály. Zde jsem se zdokonalila ve své angličtině, protože jsem musela mluvit o technických věcech - v tom mi byla užitečná anglická školní příprava, znala jsem potřebná slovíčka.

Vyzkoušel si a ujistil se, že zvládnu i náročnější věci, ačkoliv je dělám navíc.

Překonala jsem sama sebe, dokázala jsem si, že zvládnu za odpoledne udělat více věcí než jen práci do školy, umím se motivovat pro nový úkol.

Nahoru

Zeptejte se nás

Jméno a příjmení *
E-mail *
Zpráva *

Kontakty

Střední škola stavební Třebíč

Kubišova 1214/9
674 01 Třebíč

Informační linky:

Telefon: 568 606 410, 568 606 411
Fax: 568 606 422
E-mail: info@spsstrebic.cz
WWW: https://www.stavtr.cz

Kudy k nám