Za řemeslem do Německa

Čtyřměsíční odborná stáž třebíčských žáků v dolnobavorských stavebních firmách

Ve čtvrtek 14. února proběhla v aule Střední školy stavební v Třebíči závěrečná prezentace unikátního projektu zrealizovaného v rámci evropského vzdělávacího programu Erasmus+. Necelé tři týdny po návratu z Německa se 14 stážistů podělilo s vyučujícími své domovské školy o dojmy, zkušenosti a zážitky z čtyřměsíčního pracovního pobytu v Dolním Bavorsku.  Ačkoli se třebíčská stavebka zapojuje do mezinárodní spolupráce již dlouhodobě a s finanční podporou Evropské unie pravidelně organizuje krátkodobé stáže a studijní pobyty žáků i vyučujících, ještě nikdy nevyjelo do zahraničí současně tolik žáků na tak dlouhou dobu.

 

Od října do ledna strávilo pět budoucích zedníků, dva tesaři, jeden instalatér, jeden elektrikář a pět truhlářek celkem 120 pracovních dní ve stavebních podnicích dolnobavorského regionu Rottal-Inn. Čtrnáct žáků školy, již úspěšných absolventů, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu dalšího učebního oboru, tak dostalo cennou příležitost obohatit své teoretické znalosti získané v průběhu předešlého studia o poznatky a zkušenosti z reálného pracovního prostředí u našich západních sousedů. Čtyřměsíční pobyt v zahraničí jim při každodenním kontaktu s německými spolupracovníky navíc přinesl i mezinárodní zkušenost, seznámili se s bavorskou kulturou, navázali nová přátelství a zdokonalili svou komunikaci v cizím jazyce.

Realizace samotné stáže by však nebyla možná bez aktivní pomoci ze strany partnerské školy Staatliches Berufliches Schulzentrum z města Pfarrkirchen, která má díky dlouhodobě fungujícímu duálnímu systému velmi intenzivně rozvinutou spolupráci s firemními partnery, což bylo stěžejní pro umístění všech praktikantů do místních firem. Němečtí kolegové pomohli nejen s výběrem vhodných koncových podniků, zajistili také ubytování a dopravu na pracoviště a v neposlední řadě byli během celého pobytu připraveni řešit nenadále obtíže a komunikační problémy.

A závěrečné zhodnocení stáže? Stoprocentní spokojenost na německé i české straně je příslibem pokračující spolupráce, proto i letos na podzim Střední škola stavební v Třebíči vyšle další skupinu svých žáků na praxi do firem v okolí města Pfarrkirchen.

Závěrečná společná prezentace stážistů dlouhodobých mobilit

Nahoru

Zeptejte se nás

Jméno a příjmení *
E-mail *
Zpráva *

Kontakty

Střední škola stavební Třebíč

Kubišova 1214/9
674 01 Třebíč

Informační linky:

Telefon: 568 606 410, 568 606 411
Fax: 568 606 422
E-mail: info@spsstrebic.cz
WWW: https://www.stavtr.cz

Kudy k nám